Vynález lepicí pásky přinesl lidem řadu pozitivních momentů, ale zároveň se jedná o dvousečnou zbraň. Představte si, že máte na starost balit zboží vašim zákazníkům do kartonových krabic. Snažíte se postupovat ekologicky a díky tomu se také upnete na výplňový a balicí materiál z papíru. Bublinkovou fólii zcela nahradíte kraftovým balicím papírem a některé specifické křehčí předměty obalíte wrapovým papírem, připomínajícím včelí plástev. Krabici vyplníte kartonovou vlnou nebo dalšími vrstvami kraftového papíru, takže až zákazník zboží z krabice rozbalí, veškerý odpad může nasměrovat do modrého kontejneru na tříděný papírový odpad, a pokud by to neudělal, papír se v přírodě poměrně brzy rozloží.
Balicí proces tedy nebude ovlivněn žádnými plasty, které se také podílí na vzniku mikroplastů v životním prostředí.. To vše je naprosto perfektní a dokonalé, až na závěrečnou fázi, kterou toho mnoho pokazíte – krabici totiž přelepíte klasickou plastovou lepicí páskou. Pro jistotu s ní krabici oblepíte na více místech, takže nebude uzavřená pouze na horní straně, ale bude vysloveně oblepená, jakoby uzavřená v plastové pláštěnce. Otázkou pak zůstává, jak to bude s tříděním tohoto odpadu, kam vlastně taková krabice patří? Do kontejneru na papír, když má krabice papírové jádro?
Anebo do plastů, když je to jádro důkladně uzavřené v plastové lepicí vrstvě? Toto je nedomyšlené už jen z toho důvodu, že tenká plastová fólie na papírovém kartonu může velmi dobře držet, nedá se z něj snadno sloupnout, takže tu máte nevyužitelný mix ani pro recyklaci papíru, ani recyklaci plastů. Jak z toho ven? Jednoduše. Přestaňte používat a podporovat plastové lepicí pásky a nahraďte je ekologickou lepící páskou z papíru. Páska zcela zastoupí své plastové předchůdce a vy všichni budete zbaveni starostí s tříděním odpadů a jejich druhotným zpracováním.