Bez dovolené by byl život těžký

Odpočinek potřebuje určitě každý z nás. A vlastně nejen z nás, ale i ze všech živých tvorů. A my lidé máme na rozdíl od ostatního tvorstva tu výhodu, že si můžeme brát dovolenou. Samozřejmě v případě, že někde pracujeme, protože jde jak známo o to, abychom si právě o dovolené odpočinuli právě od práce. Zatímco ti, kdo nepracují, dovolenou nepotřebují, protože ji vlastně mají svým způsobem pořád.

mušle u vody

A k čemu nám lidem taková dovolená slouží? A jak ji trávíme? Na to už se zrovna snadno neodpovídá. Protože možností trávení takového delšího volna je samozřejmě dost a dost a každý z nás si z nich vybírá to, co mu nejlépe vyhovuje. Pokud tak tedy samozřejmě může činit, protože je celá řada záležitostí, které by lidé chtěli o dovolené dělat, jenže nemohou, protože jim v tom něco nepřekonatelně brání.

Kolik lidí by se třeba rádo podívalo o dovolené do exotických končin světa! Jenže jim k tomu obvykle chybí peníze a někdy třeba i odvaha! Kolik lidí by si rádo skutečně pořádně odpočinulo, jenže je dnes a denně, i o dovolené, dokáže plně zaměstnat příbuzenstvo, případně jiné povinnosti! A kolik dalších důvodů, proč si lidé leckdy dovolenou náležitě neužijí, ještě je! Spousta.

mušle v písku

Ale navzdory tomu, že se nám lidem nevyvede dovolená vždycky tak, jak bychom si to přáli, je nesporně skutečností, že máme zrovna toto období rádi, že na dovolenou už dlouho v předstihu toužebně čekáme. A kdyby to šlo, měli bychom ji nejraději mnohem delší, než jakou ji máme. Což se nám obvykle splní teprve tehdy, když odejdeme do důchodu, který je vlastně takovou dovolenou za odpracovaná léta. A který je tou nejlepší i nejhorší dovolenou zároveň. Nejlepší proto, že už nemusíme sledovat, jak se nám krátí, horší proto, že se na tuto čeká čím dál tím déle. A tak jsou lidé, kteří se ani nedočkají. Na rozdíl od dovolených klasických, kterých bychom se dočkávat určitě měli.