Na last minute už není spoleh…

Zprávy o tom, že tuzemská ekonomika v posledních letech roste, se začínají projevovat i v reálu. Zvyšující se platy způsobují, že lidé více nakupují a mezi jejich časté investice patří také cestování. I když je teprve začátek dubna a zdá se, že na nákup dovolené je ještě nějaký ten pátek čas, cestovní kanceláře bijí na poplach a informují, že spousta zájezdů je pro nadcházející sezonu již vyprodána.
croda da lago itálie
Co to znamená?
Už víme, že Češi více utrácejí a těší se dlouho dopředu, až si budou užívat chvíle volna ve své vysněné destinaci. Ovšem ti, kteří se v posledních letech spoléhali na nabídky last minute, mohou být letos zklamáni. To nejlepší už v nabídce nemusí být a to, co zbude nemusí být lákavé.
Samozřejmě to neznamená, že nabídky na poslední chvíli vůbec nebudou, jen, že nejlepší letoviska a ty největší pecky se zřejmě neobjeví.
Už před koncem roku byly cestovní kanceláře zavaleny prací, kdy si spousta lidí koupila letní dovolenou takzvaně pod stromeček, z kraje roku zase byly ceny výhodné díky nákupu first minute a nyní to vypadá, že kdo nezačne okamžitě jednat, nebude mít o nadcházející sezoně kam vycestovat.
Zřejmě to nebude tak horké, jak se zdá a kdo hledá, ten najde, nicméně velké cestovní kanceláře mají mnoho osvědčených zájezdů vyprodáno a oblíbené destinace letos opět vezmou Češi útokem.
pobřeží Malediv
Kam se tedy bude nejvíce cestovat?
Zřejmě bude stále hitem Řecko včetně svých krásných ostrovů, pozadu nezůstane ani slunná Itálie a samozřejmě nelze opomenout ani Čechy milované Chorvatsko. Kromě toho se našinci naučili také jezdit za exotikou třeba do Spojených arabských emirátů, nadále se těší oblibě Egypt, a stále více je vyhledáváno i Bulharsko.
Pokud jste ještě neotevřeli katalog své oblíbené cestovní kanceláře s tím, že je na výběr dovolené ještě čas, pak raději zkontrolujte, zda váš zájezd ještě nabízejí. Možná budete mít štěstí, a pokud ne, je zřejmě na čase začít intenzivně hledat, abyste nakonec nezůstali letos doma a to by byla určitě škoda.

Bez dovolené by byl život těžký

Odpočinek potřebuje určitě každý z nás. A vlastně nejen z nás, ale i ze všech živých tvorů. A my lidé máme na rozdíl od ostatního tvorstva tu výhodu, že si můžeme brát dovolenou. Samozřejmě v případě, že někde pracujeme, protože jde jak známo o to, abychom si právě o dovolené odpočinuli právě od práce. Zatímco ti, kdo nepracují, dovolenou nepotřebují, protože ji vlastně mají svým způsobem pořád.

mušle u vody

A k čemu nám lidem taková dovolená slouží? A jak ji trávíme? Na to už se zrovna snadno neodpovídá. Protože možností trávení takového delšího volna je samozřejmě dost a dost a každý z nás si z nich vybírá to, co mu nejlépe vyhovuje. Pokud tak tedy samozřejmě může činit, protože je celá řada záležitostí, které by lidé chtěli o dovolené dělat, jenže nemohou, protože jim v tom něco nepřekonatelně brání.

Kolik lidí by se třeba rádo podívalo o dovolené do exotických končin světa! Jenže jim k tomu obvykle chybí peníze a někdy třeba i odvaha! Kolik lidí by si rádo skutečně pořádně odpočinulo, jenže je dnes a denně, i o dovolené, dokáže plně zaměstnat příbuzenstvo, případně jiné povinnosti! A kolik dalších důvodů, proč si lidé leckdy dovolenou náležitě neužijí, ještě je! Spousta.

mušle v písku

Ale navzdory tomu, že se nám lidem nevyvede dovolená vždycky tak, jak bychom si to přáli, je nesporně skutečností, že máme zrovna toto období rádi, že na dovolenou už dlouho v předstihu toužebně čekáme. A kdyby to šlo, měli bychom ji nejraději mnohem delší, než jakou ji máme. Což se nám obvykle splní teprve tehdy, když odejdeme do důchodu, který je vlastně takovou dovolenou za odpracovaná léta. A který je tou nejlepší i nejhorší dovolenou zároveň. Nejlepší proto, že už nemusíme sledovat, jak se nám krátí, horší proto, že se na tuto čeká čím dál tím déle. A tak jsou lidé, kteří se ani nedočkají. Na rozdíl od dovolených klasických, kterých bychom se dočkávat určitě měli.

Je lepší strávit dovolenou u nás či v zahraničí

Dospělý člověk se těší na dovolenou téměř stejně jako děti na prázdniny. Jen délka bohužel není ta samá. Ovšem pokud máme potomky školou povinné, pak se obvykle snažíme, aby naše dovolená vyšla právě na dobu prázdnin. To nám umožní, aby si celá rodina někam vyrazila. Ale kam? To je problém, který trápí mnoho z nás. Jistě, přímořská letoviska rozhodně mají své kouzlo, zvláště proto, že u nás moře nemáme. Na druhou stranu je fakt, že i v naší zemi se najde spousta krásných míst, kde si budeme moci všichni své zasloužené volno užít. Jak tedy vybrat?

 

dovolená u moře

 

Hlavním kritériem je samozřejmě cena. Avšak ačkoliv by se to na první pohled nemuselo zdát, i dovolená v některé oblíbené české destinaci, například u Máchova jezera, může vyjít dráž než ta u moře v Chorvatsku. Do celkové částky bychom však neměli započítat jen náklady na cestování a ubytování, ale také na jídlo a další věci, které si budeme chtít koupit. Počítat bychom měli i případný vstup na nejrůznější atrakce či destinace, které toužíme navštívit.

 

fotografie z dovolené

 

Ovšem cena samozřejmě není tím jediným faktorem, i když je zdaleka nejdůležitějším. Záleží také na tom, jak je dané místo vybaveno a co vše nám nabízí. Pokud jsme například fanoušci starých památek, asi oceníme více dovolenou v blízkosti českých hradů a zámků než v letovisku, kde není možné dělat prakticky nic jiného než ležet na pláži u moře. Na druhou stranu, pokud právě po tom toužíme, pak není důvod, proč bychom tam nejeli.

 

V posledních letech je pak potřeba zvážit také podmínky cestování. Je také pravděpodobné, že ta se s nastupující vlnou covidu opět zpřísní. Je tedy dobré si předem vše zjistit, avšak musíme mít na paměti, že situace se může téměř kdykoliv změnit. Je tedy jasné, že zvolit tu správnou možnost není nic jednoduchého. Avšak věřte, že pečlivý výběr se zde skutečně vyplatí. Jen tak si totiž skutečně odpočinete a naberete nové síly. A to je přesně to, co všichni potřebujeme.