Co bychom měli o žárovkách vědět

Co mají všechny žárovky společné, je zdroj elektrického proudu. Vzájemně se však liší mnoha parametry, a jestliže uvažujeme o novém elektrickém osvětlení, měli bychom o jeho základních vlastnostech něco vědět. Nedávno provedený průzkum veřejného mínění prozradil, že tři lidé z pěti vůbec neví, jak se na obalu žárovek označuje barevné světelné spektrum.
světla žárovek.jpg

Co bychom měli znát ještě před tím, než vložíme žárovku do nákupního košíku

Výkon, resp. příkon – jedna ze základních hodnot, která je pro výběr osvětlovací techniky rozhodující. Udáváme ji ve Wattech a vypovídá o tom, kolik elektrické energie světlo spotřebuje. Původní vláknové žárovky v domácnostech měly zpravidla příkon od 25 do 100 W, zatímco současné zdroje řádově nižší od 5 do 15 W.

Světelný tok – jakou intenzitu světla zdroj vyzařuje, udává se lumenech na Watt (lm/W). Současné LED diodové technologie jsou již na takové úrovni, že jsou schopny pracovat v režimu reflektorů a nahradit stávající výbojkové osvětlení.

Životnost – původní žárovky z wolframového vlákna svítily zhruba 1 rok (životnost 1000 hodin) a dnes vyráběné žárovky LED mají životnost několikanásobně vyšší (25 – 50 tisíc hodin).

Barevné spektrum (teplota chromatičnosti) – vyjadřované v Kelvinech určuje, zda jde o teplé, nebo naopak chladné tóny světelného spektra bílé barvy. Teplé bílé světlo (s nažloutlým odstínem) má teplotu kolem 2800 K a chladné namodralé světlo zhruba 5000 – 7000 K. Teplejší barvy jsou vhodnější k relaxaci a uvolnění, namodralé světlo zvyšuje pozornost a je ideální na osvětlení pracoviště (průmyslových provozů, psacích stolů, kuchyňských linek apod.)
třináct žárovek.jpg

Index reprodukce barev Ra – vztahuje se ke světelnému spektru slunečního záření, optimální hodnota by byla 100 (%), což znamená, že by se světlo plně shodovalo s denním slunečním spektrem, včetně neviditelných vlnových délek světla. Za plnospektrální osvětlení lze považovat zdroje již od Ra = 80.

Patice a závit – vyrábí se jich několik druhů a značí se E27, E14, GU10, G9, R7s, GU 5.3. Nejznámější z nich je patice E27, která je spojována s klasickou vláknovou žárovkou, a vyrábí se již téměř sto let.