Dětské nemoci spojené s vyrážkou

Během dětství si malí človíčci projdou dlouhou řadou nemocí od rýmy, přes různé virózy, až po typické dětské nemoci. Obzvláště v dětském kolektivu jako jsou mateřské školy, dětská centra, kluby apod. se tyto nemoci velice rychle šíří a u některých typů nemocí je dítko už infekční, i když ještě nemoc samotná ani nepropukla. Velkou rychlostí se pak taková nemoc vzduchem rozšíří dále.
vyšetřování stetoskopem
Vyděsila vás nějaká nápadná vyrážka nebo pupínky na těle vašeho děťátka? Pak to nejspíše bude některá z dětských nemocí, u kterými jsou právě tyto projevy typické.
Které konkrétní nemoci to tedy jsou?
·         Neštovice – neštovice si prodělá většina lidí, někdo dříve, někdo později. Prvním varovným signálem je pupínek s puchýřkem naplněným tekutinou, který se nejčastěji vyskytuje v oblasti hlavy nebo vlasové části. Poté se po dobu 2 – 3 týdnů vysévají další a další puchýřky které svědí. Ke konci nemoci pak puchýřky zasychají a objevují se stroupky. V této fázi už dítě není infekční. Objevit se také může zvýšená teplota. Během nemoci se používají jen léky na snížení teploty a přípravky na zmírnění svědění. Na svědění jsou vhodné také krátké koupele v hypermanganu, které zmírní projevy a dítěti uleví.
 teploměr u tablet
·         Pátá nemoc – zprvu se objeví horečka, únava nebo rýma, pak se začne po těle objevovat vyrážka, nejprve na obličeji a následně nejvíce na končetinách. Během nemoci se podávají léky proti svědění, tzv. antihistaminika, případně léky na horečku.
·         Šestá nemoc – začíná podobně jako pátá nemoc, s tím rozdílem, že vyrážka se neobjevuje na obličeji
·         Spála – je bakteriálním onemocněním, které způsobuje streptokok. Projevem je zarudlý jazyk, vyrážka na břiše, v tříslech a na vnitřní straně stehen.
·         Ruka-noha-ústa – je virové onemocnění, které se projevuje horečkou a následnou vyrážkou v oblasti úst, rukou a nohou.
·         Moluska – kožní projevy se objevují v oblasti obličeje, třísel, končetin, konečníku a přirození. Jedná se o pupínky s bílou hmotou uvnitř, které svědí a rychle se šíří.
Pokud máte podezření na některou z těchto nemocí, rozhodně neváhejte a navštivte pediatra, který vám řekne, co a jak.

První krůčky – je vhodné k nim dopomáhat?

Každý rodič se velmi těší, až spatří první krůčky svého děťátka, jedná se o velký zlomový okamžik v životě malého dítěte směrem k jeho samostatnosti.
Sporným momentem tohoto je však zásah rodičů do schopností dítěte. Někteří nevydrží a dítku pomáhají na nohy, případně je vodí za ruce, je to vhodné?
první krůčky
Nejlepší pomoc je žádná pomoc
Odborníci tvrdí, že nejvíce dítěti pomůžeme, když mu nebudeme pomáhat. Jedná se o starou známou pravdu, a tak bychom se jí měli držet nejen u začínající chůze dětí, ale všech jejich vývojových změn.
Tím, že dítěti pomáháme stát na nohou, vodíme ho za ruce, nebo ho neustále přidržujeme, narušujeme jeho přirozený vývoj. Jeho tělo a mysl jsou v určité vývojové fázi, a dokud nejsou připraveny na posun, tak jej neučiní. Když dítě budeme uměle zvykat na chůzi nebo stání, tak se je samozřejmě naučí dříve. Ne však správně.
Páteř, která není dostatečně vyvinuta a posílena bude naším zásahem neúměrně zatěžována, také vodění dítěte za ruce, které má nepřirozeně nad hlavou, není vhodné. Jednak je to velmi nepřirozené, narušujeme tím správný postoj a také techniku samotné chůze. Zkusme si sami vytáhnout ruce nad hlavu a přitom se pohodlně pohybovat. Opravdu nic příjemného to není.
Dítě kromě těchto špatných návyků získá pocit bezpečí, který mu tím uměle tvoříme.
chůze batolete
I pád je občas nutný
Určitě není příjemné vidět, jak dítě padá, ale neustále jej podepírat a jistit také není to pravé ořechové. Děti musí mít pro naučení nových dovedností i negativní zkušenost, měly by tedy znát své opravdové limity a možnosti. Tím, že je budeme nejen obrazně, ale také skutečně vodit za ručičku, jim nedáme okusit realitu.
Chůze je velmi důležitým vývojovým milníkem, každé dítě je jiné, a proto k ní dospěje v jinou dobu. Nejedná se o závod o medaile. Pokud se dítě zdravě vyvíjí, pak není nejmenší důvod obávat se, že nezačne chodit. Nechme ho tedy svobodně rozvíjet své dovednosti a poznávat svět, skutečně to stojí za tu trpělivost.
 

Velká rodina

Děti jsou kapitola sama o sobě. A já mám děti velmi ráda. Zatímco moje sestra nechce žádné děti, tak já jsem si přála alespoň tři děti. Protože si myslím, že bez dětí by asi nebyla žádná legrace. A vám by se líbilo, kdybyste měli třeba veliký dům a bez dětí? Já vím, že je mnoho párů, kteří nemůžou mít třeba děti. A já jí znám dvě takové kamarádky. Musím říct, že je na ně velmi smutný pohled. Protože já už mám své druhé děti a třetí čekám. Teď jsem těhotná a jsem v šestém měsíci. A je mi velmi líto pozorovat mé kamarádky, jak jsou velmi nešťastné. Vůbec nevím, proč jim nejde otěhotnět. Ta jedna kamarádka, která nemůže otěhotnět, byla už dvakrát na vyšetření se svým přítelem. A musím říct, že ona nechápe, proč nemůže otěhotnět. Protože podle zdravotní dokumentace je úplně zdravá a její přítel taky. Takže vůbec nevím, kde může být chyba.

Mám velkou rodinu.

Možná se říká to, že když se člověk hodně snaží, tak to potom nejde. A proto jsem kamarádce doporučila, aby jela někam na wellness pobyt. Že já klidně pojedu s ní. Myslím si, že je to docela dobrý nápad. Protože každé tělo a mysl se potřebuje pořádně zrelaxovat. Já si totiž myslím, že moje kamarádka je ve velkém stresu. A navíc bydlí v rušném městě. Taky má velmi náročnou práci na psychiku, pracuje s lidmi.

I s dětmi může být volnost.

A tak není divu, že moje kamarádka potřebuje nějaký už větší oddych. A tak jsem zaplatila na víkend wellness pobyt. Pojedeme s kamarádkou do wellness pobytu, kde nám udělají kvalitní masáže a taky se zajdeme do sauny a do wellness centra. Kamarádka z toho byla hodně nadšená. Myslím si, že i její přítel by potřeboval nějaký oraz. Tak se těším, jak se bude na to přítel tvářit, až řeknu, že jedeme s jeho přítelkyní pryč. Já si myslím, že bude taky nadšený. Protože musí snad pochopit, že jeho přítelkyně potřebuje někde upustit páru. A on taky.