Dětské nemoci spojené s vyrážkou

Během dětství si malí človíčci projdou dlouhou řadou nemocí od rýmy, přes různé virózy, až po typické dětské nemoci. Obzvláště v dětském kolektivu jako jsou mateřské školy, dětská centra, kluby apod. se tyto nemoci velice rychle šíří a u některých typů nemocí je dítko už infekční, i když ještě nemoc samotná ani nepropukla. Velkou rychlostí se pak taková nemoc vzduchem rozšíří dále.
vyšetřování stetoskopem
Vyděsila vás nějaká nápadná vyrážka nebo pupínky na těle vašeho děťátka? Pak to nejspíše bude některá z dětských nemocí, u kterými jsou právě tyto projevy typické.
Které konkrétní nemoci to tedy jsou?
·         Neštovice – neštovice si prodělá většina lidí, někdo dříve, někdo později. Prvním varovným signálem je pupínek s puchýřkem naplněným tekutinou, který se nejčastěji vyskytuje v oblasti hlavy nebo vlasové části. Poté se po dobu 2 – 3 týdnů vysévají další a další puchýřky které svědí. Ke konci nemoci pak puchýřky zasychají a objevují se stroupky. V této fázi už dítě není infekční. Objevit se také může zvýšená teplota. Během nemoci se používají jen léky na snížení teploty a přípravky na zmírnění svědění. Na svědění jsou vhodné také krátké koupele v hypermanganu, které zmírní projevy a dítěti uleví.
 teploměr u tablet
·         Pátá nemoc – zprvu se objeví horečka, únava nebo rýma, pak se začne po těle objevovat vyrážka, nejprve na obličeji a následně nejvíce na končetinách. Během nemoci se podávají léky proti svědění, tzv. antihistaminika, případně léky na horečku.
·         Šestá nemoc – začíná podobně jako pátá nemoc, s tím rozdílem, že vyrážka se neobjevuje na obličeji
·         Spála – je bakteriálním onemocněním, které způsobuje streptokok. Projevem je zarudlý jazyk, vyrážka na břiše, v tříslech a na vnitřní straně stehen.
·         Ruka-noha-ústa – je virové onemocnění, které se projevuje horečkou a následnou vyrážkou v oblasti úst, rukou a nohou.
·         Moluska – kožní projevy se objevují v oblasti obličeje, třísel, končetin, konečníku a přirození. Jedná se o pupínky s bílou hmotou uvnitř, které svědí a rychle se šíří.
Pokud máte podezření na některou z těchto nemocí, rozhodně neváhejte a navštivte pediatra, který vám řekne, co a jak.