Dřevo nebo plast? Okna z tradičního materiálu, nebo kvalitní plastová?

Moderní dřevěná okna se též nazývají „Eurookna“.  Okna ze dřeva se vyrábí po staletí a ta dnešní, splňují veškeré požadavky funkční i estetické. Dřevěnými okny můžete osadit i různé terasy, chodby, průchody, vyrábí se v podstatě na míru pro každého zákazníka a nemusí to být vždy standardní obdélníkový nebo čtvercový tvar.
dřevěná okna
Dřevěná eurookna se běžně dodávají v mnoha barevných odstínech, které sladíte jak s novostavbou, tak třeba i s dřevěnou roubenkou. Běžně se využívají při rekonstrukcích starých domů, i když v panelových bytech se s nimi setkáme poměrně zřídka. Lidé na sídlištích obvykle ladí vzhled oken podle těch ostatních v jejich blízkosti, a ta bývají většinou plastová.
Dřevěná konstrukce oken je sice přírodní materiál, ale opatřený speciální vodou ředitelnou lazurou, jejíž trvanlivost se odhaduje na několik desítek let. Samotný vnitřek oken je lepen z vícevrstvých dřevěných lepených tzv. eurohranolů, odtud také samotný název „Eurookna“. Dřevěná okna mají také lepší izolační vlastnosti (tepelné i hlukové), než okna plastová. Nejvyužívanější dřevinou na výrobu oken je smrk, stále častěji se však používá „meranti“, což je tropická dřevina s velmi zvláštní a výraznou strukturou materiálu.  Dražší a odolnější modely eurooken se rodí z dubového masivu, jsou také pochopitelně více reprezentativní.
plastová okna

Plastová okna jsou stále dobrým standardem

Plastová okna jsou mnohem levnější než dřevěná, to ale neznamená, že by šlo o nějakou levnou náhražku pochybné technické kvality. Moderní plastová okna musí být vyráběna pod přísnými technologickými normami a jejich nespornou výhodou kromě pořizovací ceny je jejich velmi dlouhá životnost. Ta se vyrovná dřevěným oknům a odhaduje se rovněž na desítky let. Navíc je jejich údržba jednodušší, u dřevěných oken musíte dbát na pravidelnou údržbu speciálními přípravky. Ovšem i plastová okna vyžadují servisní prohlídky, je to přece jen technický mechanismus a při zavírání a otevírání oken dochází k jejich namáhání.
moderní okna
Plastová okna (samotnou konstrukci mimo skleněnou výplň) stačí jednou až dvakrát ročně omýt hadříkem namočeným do vlhké vody se saponátem a při tom zkontrolovat obvodové kování. Těsnění a ocelové kontaktní prvky je vhodné občas promazat olejem. Podrobné informace k údržbě získáte od firmy, která Vám okna bude montovat, některé firmy nabízí i pozáruční pravidelný servis.