5 nejlepších československých komedií z let 1935 – 1945

Z roku 1935 u mě vede film: Ať žije nebožtík!

Je o tom, co se může stát, když je nechtěně zaměněný rentgenový snímek zdravého člověka s nemocným. Protože hlavní hrdina skutečně nežil zdravým způsobem, jeho sluha Baltazar pořád nacházel láhve s alkoholem na všemožných místech a zároveň dokola uklidňoval věřitele, nikdo se tomu nedivil.
slavní komici.jpg

Teprve špatná lékařská zpráva a svatba s neznámou dívkou ho napraví.

Z roku 1937 je jasným favoritem Mravnost nade vše.

Nejpočestnějšího muže v městečku, pana Karase, dohnal hřích mládí. Nemanželská dcera Věra. Ta, aby byla v jeho blízkosti, stane se učitelkou jeho dětí. Postupně jeho rodinu odpoutává od upjatosti. Dcera Eva se zamiluje do sochaře. Do Věry se zamiluje rodinný lékař.  Nastane chvíle, kdy si celá rodina myslí, že je milenkou pana Karase, ale ona vše vysvětlí a rodina ji přijme jako dalšího člena. Díky jejím zásahům se začne maminka i dcera oblékat jinak než „počestně a mravně“ a tak se sochař zamiluje do Evy.

V roce 1939 je natočen legendární Kristián.

 Úředník z cestovní kanceláře, má jednu vášeň. Jednou za měsíc se elegantně oblékne a vyráží do baru. Tam si hraje na elegána a svůdce žen. Vždy s nimi tančí, zpívá jim, ale nikdy s nimi neodchází. Až narazí na slečnu Zuzanu.

Díky ní se jeho žena, dozví, jaký vede život ve chvíli, kdy tvrdí, že se schází s kolegy.
dvě masky.png

Přijíždí její teta, která s nimi chce oslavit 10. výročí svatby a dozvídá se tuto novinu. Vezme ji „do parády“ a z ní se vyklube krásná žena, se kterou, jako jedinou, odchází ze svého oblíbeného baru.

Z roku 1941 je jeden z nejlepších filmů Hotel Modrá hvězda.

Dívka Zuzanka, pracující v hotelové kuchyni, znenadání zdědí hotel. Protože jich je ale ve městě s tímto názvem víc, sebevědomě nakráčí do nadnárodního hotelu se slovy, že jej zdědila po tetě Barboře. Tam odtud ji odváží na psychiatrii, kde se dozvídá, že hotel je její, ale ten ve IV. okrese. Není honosný jako ten předchozí a bydlí v něm tři mladíci.

 Dostane telegram, že sem zavítá bohatý host, který zde chce oslavit zásnuby. Jeho zhýčkaná slečna, ale o tomto hotelu nechce ani slyšet. On tu na truc zůstane a požádá o ruku Zuzanku. Ráno pošle telegram, že ruší svatbu a Zuzanka se domnívá, že se jedná o ni.

Uraženě odchází s mladíky na maškarní bál, kde se jeden z nich zakouká do zhýčkané snoubenky jejich hosta. Je to vzájemné a film končí romanticky. Dvojitou svatbou.

Je pro mě obtížné vybrat jen 5 nejlepších československých komedií, tak vám nabídnu můj oblíbený film z roku 1942 –  Muži nestárnou. 

V roce 1911 Stáňa Járský dával hodiny hudby Jiřince Horníkové a zamiloval se do její matky. Ta mu večer před jeho odjezdem podlehla.

Po devíti letech potkal na ulici Jiřinu. Bohužel ani tentokrát mu to nevyšlo, protože se musela bohatě vdát. Po dalších devatenácti letech se jako generální ředitel vrací domů po dlouhém pobytu v cizině a setkává se s vnučkou své lásky, která se do něj zamiluje. Film končí happy endem.