Obchod se zbraněmi

Jako by bylo všech zbraní a neřádstva málo, vyrábějí se tyto samozřejmě i u nás. A také je s úspěchem exportujeme. Věřte nebo ne, ona existuje komise, která vývoz tohoto zboží kontroluje, a právě ona vydala následující informace.

Za loňský rok (míněn rok dva tisíce sedmnáct), se od nás vyvezlo zbraní jen za více než patnáct miliard korun! To je přímo děsivé číslo, ale zase je o tři miliardy menší než za rok dva tisíce šestnáct.
zbraně.png

Pokud se chcete tázat, kdo proboha vyrábí tolik zbraní, odpověď bude pouze v číslech. V naší maličké zemičce je přes dvě stě šedesát firem, které mají oprávnění vyvážet zbraně, respektive a přesněji, obchodovat s nimi v zahraničí. Protože není v možnostech článku vyjmenovat firmy jmenovitě, nečiním tak.

Obchoduje se se sto šesti zeměmi v celém světě a podržte se, největší obchod nám kvete se Spojenými státy. Mimochodem, zbraně můžeme rozdělit na vojenské a civilní, ale myslím si, že to není až tak důležité pro námi používaná čísla. Zbraň je prostě zbraní a je úplně jedno, zda ji použije voják nebo civilista. My se zde bavím o jejich počtu.  

Mimochodem dodáváme i na Slovensko . Tam se dodaly zbraně v hodnotě devět set jedna miliard korun. Což hodně překonává například za Irák (ano i tam jdou naše zbraně), který obdržel zboží za více než jeden a půl miliardy.
puška.png

Závěrem článečku bych chtěl podotknout a upřesnit. Mnou uvedená čísla jsem si skutečně nevycucal z prstu. Ale i přesto nemusí být naprosto přesná, protože jeden zdroj je již výše uváděná komise, a druhým zdrojem je pak ministerstvo průmyslu a obchodu. Navíc se táži, zda „oni“ uvádějí čísla, která jsou přesná anebo zda je trochu neupravují. A kterým směrem. Domnívám se, že pravdy se jen tak obyčejný občan stejně nikdy nedobere.

O etice tohoto obchodu si jistě každý uděláte představu sám. Ale, jek praví klasik, peníze jsou pro někoho až na prvním místě, že?