Proč jsou na našich bankovkách slavné osobnosti z historie?

S penězi přicházíme do styku každý den, jsou prostě běžnou součástí našich životu. Za námi držené finance si koupíme většinu věcí, co potřebujeme – potraviny, léky, oblečení. Málokdo z nás však jistě pátral po tom, proč jsou na nich vyobrazeni právě oni úspěšní jedinci. Úplnou pravdu nejspíš nikdy nezjistí nikdo z nás, avšak můžeme si to alespoň dle různých indicií myslet. A jaký je tedy můj názor na tuto úvahovou otázku?
Já osobně si myslím, že tyto slavné osobnosti jsou na daných bankovkách vyobrazeny, jelikož patří k něčemu, co tvoří základ historie, a my jim tímto způsobem vzdáváme dík. Prostě chceme vzdát úctu, vzhledem k tomu, co v době své existence dokázali. Chceme ocenit jejich snahu a vliv, který měli na danou dobu. Díky komukoliv z minulosti jsme přeci tam, kde jsme. Kdyby byl kdokoliv z minulosti vymazán, mohlo by to dnes vypadat úplně, ale úplně jinak.
vějíř z bankovek
Kdo je kde
Pokud se také často ztrácíte v tom, kdo patří k jaké hodnotě, tak jistě nejste sami. I mě se to občas plete. Když dříve ještě platila 20 koruna spolu s 50 korunou, jednalo se o bankovky s nejnižší částkou. Dnes je nejnižší stokoruna a nejvyšší pětitisícovka. Udělejme si tedy přehled, kdo kam patří.
Na stokoruně nalezneme Karla IV., syna Jana Lucemburského a Elišky Přemyslovny. Jedná se o nejvýznamnějšího krále, za jehož vlády náš stát vzkvétal, což je dokázáno kupříkladu i tím, že byla založena Univerzita Karlova.
Dalším v pořadí je Jan Ámos Komenský, ke kterému je připoutána bankovka v hodnotě dvě-stě korun českých. Jedná se o osobnost, jenž vynikala zejména v rámci vzdělávání, jelikož tomuto pánovi je přezdíváno učitel národa.
Papírové platidlo s hodnotou pět-set korun českých je spjata s Boženou Němcovou. Jedná se o spisovatelku, jenž napsala fantastické dílo Babička. Přestože neměla vůbec lehký osobní život, tak byla v tom pracovním velmi úspěšná.
český prachy
Nyní na řadu přichází František Palacký, jehož místo se nachází na tisícikoruně. Jedná se o známého historika a politika, kterému se přezdívá „Otec národa“. Zajímavé je, že kromě této bankovky se jeho portrét nacházel kupříkladu na poštovní známce České republiky z roku 1998.
Druhou dámou mezi muži je Ema Destinová, které patří současné české platidlo o hodnotě dva-tisíce korun. Tato paní byla světoznámou operní pěvkyní, jenž svou kariéru zahájila v Berlíně. Jistě oceníte zajímavost, že pocházela z pěti dětí a její maminka byla také opěrní pěvkyní.
No a nakonec zde máme Tomáše Garrigua Masaryka, který vlastně zapříčinil, že dnes můžeme žít v tomto malém, avšak překrásném státě. On sám formuloval myšlenku samotného státu, a také se stal první československým prezidentem.